fonprime GSYF

Yeni Nesil Girişimcilik Merkezlerini Fonluyor.

fonprime GSYF; ülkemizdeki girişim ekosistemini geliştirmek amacıyla kurulmuş bir Yatırım Fonudur. 

 

Kolektif House Gayrimenkul İşletmeciliği ve Hizmetleri Ticaret Anonim Şirketi (Kolektif House) ve Global Kitle Fonlama Platformu A.Ş. (fonbulucu) güçlerini birleştirerek, fonprime Girişimcilik ve Danışmanlık Hizmetleri AŞ'yi kurmuşlardır. fonprime GSYF single asset olarak sadece fonprime AŞ'ye fon sağlar ve böylelikle fonprime AŞ, yeni merkezlerin kurulmasını sağlar. 

 

Sermaye Piyasası Kurulu’ndan(SPK) onaylı olan fonprime GSYF'ye yatırım yapan yatırımcılar, bir yandan girişimcilik ekosistemine yatırım yaparken diğer yandan gayrimenkul kiralama yapacak bir fona da yatırım yapmaktadır.

 

Metro dahil tüm ulaşım imkanlarıyla çok rahat bir erişime sahip olan lokasyon, Ankara Çukurambar'da yer alan Next Level Loft Ofis zemin katında yer almaktadır ve toplam 2.730 metrekare olan alan 10 yıllığına kiralanmıştır. Yeni Nesil Girişimcilik ve Yatırım Merkezleri’nden ilki olacak Next Level Kolektif House faaliyetlerine Temmuz'24 tarihinde başlamıştır. Bu ilk merkez için toplam yatırım tutarı yaklaşık 1.700.000 USD civarında gerçekleşmiştir. Farklı şehirlerde kurulacak olan merkezler için de görüşmeler devam etmektedir.
 

Yatırımın 30-36 ay içerisinde geri dönüşünün olması beklenirken, yatırımın geri dönüşü akabinde her yıl için elde edilecek vergi sonrası kârın en az %50'sinin yeni merkez yatırımlarına, kalan kısmının ise fona aktarılarak katılım pay sahiplerine ödenmesi planlanmıştır. Yatırım talepleri https://fonprime.com'dan alınmakta olup, her yatırımcıya aranarak bilgi aktarımı sağlanmaktadır.

 

fonprime GSYF'nin Türkiye çapında kurguladığı girişimcilik ve yatırımcılık merkezleri geleneksel co-working alanlarından farklı bir işleve sahip olacaktır. Paylaşım ekonomisinin ön plana çıktığı bu günlerde fonprime ile girişimcilerimizin ihtiyaç duyduğu tüm hizmetleri ve katalizör firmaları tek bir merkezden alma imkanına sahip olacaktır. Bu kapsamda konunun önde gelen ulusal ve uluslararası şirketleri ve bazı kamu kuruluşları ile ilerlenmektedir. 

 
Girişimciler ve Yatırımcılar için yeni olan bu iş modelinde, fonprime GSYF yatırımcı kuruluş olarak yer almaktadır. Yatırımlar fonprime AŞ tarafından yapılmakta olup, lokasyonların işletmecisi Kolektif House firmasıdır.
 
fonprime Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'nun işleyişi

fonprime GSYF'nin kuruluşu için Sermaye Piyasası Kurulu izni alınırken, yatırım talebinde bulunan yatırımcıların yatırım talebi bildirimi herhangi bir yasal taahhüt içermemektedir. 11 Temmuz 2024 tarihinde yapılan son değerleme ile bir pay net olarak 1.382,67 TL ve nitelikli yatırımcıların katılabileceği şekildedir. Nitelikli Yatırımcı Beyanı ise başvuru dokümanları içerisinde yer almaktadır. Beyan ile yatırımınızı ilerletebilirsiniz. Sermaye Piyasası Kurulu onaylı kurumlar tarafından her yıl en az bir kez değerleme yapılmaktadır.

 

Fon alımları an itibariyle aktiftir. fonprime Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na minimum giriş tutarı 250.000 TL'dir. fonprime web sitesi üzerinden yatırım talebinde bulunarak katılma payı almak isteyen tüm yatırımcılarımızın, saklama hesabı açılması için gerekli olan tüm dokümantasyon yönlendirme süreçleri tarafımızca sağlanmaktadır. Talepte bulunan tüm yatırımcılarımız öncelikle telefonla aranmakta ve süreç hakkında detaylı bilgi verilmektedir. Sonrasında ise gerekli dokümantasyon işlemlerine geçilmektedir.

 

Yatırımcılar saklama hesabı açtırarak ilk pay alımının ardından katılma payı alıma kapanana kadar paylarını istedikleri tutarda artırabilmektedir. Fonla ilgili tüm bilgi ve belgeler Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) ve ilgili Portföy Yönetim Şirketi (PYŞ) sayfasında yasal onayların akabinde yayınlanmaktadır.